فرشید خراشادیزاده جمعه 1 اردیبهشت 1396 03:12 ب.ظ نظرات ()

فولکس‌واگن در نمایشگاه خودروی شانگهای از سومین عضو خودروی تمام الکتریکی سری ID خود رونمایی کرده است. داستان معرفی این سری کانسپت‌های الکتریکی از نمایشگاه پاریس 2016 و معرفی هاچ‌بک ID آغاز شد و سپس در نمایشگاه دیترویت 2017 نیز از دومین عضو این خانواده بنام ID Buzz در قالب یک ون الکتریکی پرده‌برداری شد.

volkswagen-id_crozz_concep

حال سومین عضو خانوادهٔ ID که یک کراس‌اوور الکتریکی با نام ID Crozz است هم به دو برادر تمام الکتریکی کانسپت دیگر خود پیوسته است. فولکس‌واگن قصد دارد طی چند سال آینده طیف کاملی از خودروهای تمام الکتریکی را به بازار عرضه کند که این سه کانسپت پیش‌نمایش محصولات الکتریکی تولیدی آینده هستند. هر سهٔ این خودروها بر روی پلت‌فرم ماجولار جدید MEB فولکس‌واگن ساخته شده و بعد از سال 2020 راهی بازارهای جهانی خواهند شد.

کانسپت جدید ID Crozz از دو موتور الکتریکی نیرو می‌گیرد که یکی از آن‌ها نیرو را به محور جلو و دیگری به محور عقب می‌فرستد. موتور جلویی 100 اسب بخار قدرت و عقبی 200 اسب بخار قدرت دارد که مجموع قدرت خودرو را به 300 اسب بخار می‌رسانند. بدین ترتیب کراس‌اوور تمام الکتریکی فولکس‌واگن می‌تواند در کمتر از شش ثانیه از صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست پیدا کند درحالی‌که پکیج باطری‌های 83 کیلووات ساعتی آن نیز بُردی تا 500 کیلومتر را برای خودرو فراهم می‌کنند.

volkswagen-id_crozz_concept-2017-1024-04

اما یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه باطری‌های کانسپت ID Crozz این است که در صورت استفاده از سیستم شارژر 150 کیلوواتی می‌توان 80 درصد ظرفیت باطری‌ها را تنها در 30 دقیقه شارژ نمود. همانند هاچ‌بک ID کانسپت و ون ID Buzz کانسپت، باطری‌های ID Crozz نیز برای پایین آوردن مرکز ثقل، در کف خودرو نصب شده است. همچنین این ماشین به دو گیربکس و دو میل‌گاردان الکتریکی هم مجهز است که می‌تواند قدرت را بین دو محور بسته به اینکه کدام اکسل بیشترین کشش را داشته باشد توزیع کند.

volkswagen-id_crozz_concept-2017-1024-12

همانند دو کانسپت ID قبلی، کانسپت ID Crozz نیز تنها به خاطر برخورداری از قوای محرکهٔ الکتریکی برای سازنده‌اش ویژه نیست بلکه این خودرویی کاملاً خودران هم هست. برای دستیابی به این قابلیت، فولکس‌واگن کانسپت خود را به چهار اسکنر لیزری مجهز کرده است که روی سقف شیشه‌ای آن نصب شده و هرلحظه آماده‌اند که راننده وضعیت را به حالت تمام خودران تغییر دهد. رئیس فولکس‌واگن آقای «Herbert Diess» در مورد این کانسپت گفته است که اگر ممکن باشد بتوانیم چیزی که در آینده رخ خواهد داد را صد درصد پیش‌بینی کنیم، کانسپت ID Crozz این کار را انجام داده است.

volkswagen-id_crozz_concept-2017-1024-01