فرشید خراشادیزاده جمعه 1 اردیبهشت 1396 03:15 ب.ظ نظرات ()
کلاس فیس‌لیفت تنها خودرویی نیست که مرسدس بنز امسال در نمایشگاه خودروی شانگهای به نمایش درآورده است چراکه این شرکت آلمانی از کانسپت جذاب A کلاس سدان نیز در این نمایشگاه پرده‌برداری کرد. این کانسپت پیش‌نمایشی است از نسل آیندهٔ خانوادهٔ محصولات کامپکت مرسدس بنز و از لحاظ طراحی با کلاس‌های کوچک مرسدس بنز یعنی A کلاس، B کلاس و CLA متفاوت است؛ بنابراین می‌توان گفت این کانسپت به‌طور مستقیم پیش‌نمایشی از طراحی نسل آیندهٔ CLA و A کلاس را ارائه کرده است.

mercedes-benz-a-sedan-2017

طراحی جلویی A کلاس سدان کانسپت به‌طور چشمگیری متفاوت از مدل‌های کنونی A کلاس و CLA است و از امضای جدید مرسدس بنز یعنی جلوپنجرهٔ پانامریکانا نیز بهره می‌برد. جلوپنجره‌ای که پیش‌ازاین در فیس‌لیفت AMG GT و همین‌طور کانسپت AMG GT سدان دیده بودیم. علاوه بر این، چراغ‌های جلو نیز مثلثی شکل هستند و در نمای داخلی آن‌ها نور بنفش به چشم می‌خورد. در این بخش همچنین ورودی هوای عریضی هم بکار رفته است که لبهٔ برجستهٔ آن به رنگ مشکی است.

در قسمت‌های دیگرِ این سدان کانسپت، آینه‌های جانبی بال مانند کشیده، دستگیرهٔ درهای مخفی زیر خط شانه و ستون B شناور دیده می‌شود. علاوه بر این، گلگیرهای جلو و عقب نیز عضلانی بوده و در زیر آن‌ها رینگ‌های 20 اینچی قرار گرفته‌اند. نمای عقبی A کلاس سدان کانسپت اما تا حدودی یادآور CLA فعلی است ولی خطوط تیزتری داشته و مانند جلو از چراغ‌های مثلثی شکل در آن استفاده شده که به سمت جا پلاک کشیده شده‌اند.

mercedes-benz-a_sedan_concept-2017-1024-03

مدیر ارشد طراحی دایملر، آقای «گوردون واگنر» در مورد این کانسپت گفته است:

«کانسپت A کلاس سدان نشان می‌دهد که زمان استفاده از خطوط تیز فرارسیده است. این خودرو نمایانگر دورهٔ جدیدی از طراحی ما و یا به‌عبارت‌دیگر زبان طراحی جدید مرسدس بنز است».

mercedes-benz-a_sedan_concept-2017-1024-04

مرسدس بنز هنوز هیچ اشاره‌ای به قوای محرکه و مشخصات فنی A کلاس سدان کانسپت نکرده است اما بااین‌حال در صورت تولید به‌احتمال‌زیاد پیشرانه‌های مشترکی با CLA به‌عنوان کوچک‌ترین سدان حال حاضر مرسدس بنز خواهد داشت. CLA مجهز به یک پیشرانهٔ 2 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ است که در نسخه‌های معمولی 210 اسب بخار قدرت و در مدل AMG توان بیشتری برابر با 375 اسب بخار دارد. انتظار می‌رود نسخهٔ تولیدی A کلاس سدان اواخر سال آینده به بازار عرضه شود.