فرشید خراشادیزاده جمعه 1 اردیبهشت 1396 03:16 ب.ظ نظرات ()

سرانجام بیوک در آستانهٔ آغاز بکار نمایشگاه خودروی شانگهای 2017 از سدان هیبریدی ولایت 5 رونمایی کرد. همان‌طور که متوجه شده‌اید این خودرو در اصل همان شورلت ولت است که قرار است با برند بیوک در چین عرضه گرد چراکه بیوک یکی از محبوب‌ترین خودروسازان در چین بوده و دومین سازندهٔ پرفروش در این کشور بعد از فولکس‌واگن محسوب می‌شود. بیوک ولایت توسط سرمایه‌گذاری مشترک جنرال موتورز-شانگهای در چین تولید می‌شود. این سدان آمریکایی بلافاصله پس از رونمایی در بازار چین عرضه خواهد شد درحالی‌که قیمت آن با احتساب یارانهٔ دولتی از 230 هزار یوآن (33,400 دلار) آغاز شده و نهایتاً به 260 هزار یوآن (37,700 دلار) ختم می‌شود.

buick-velite-2-3

جنرال موتورز مشخصات ولایت 5 را بدین شرح اعلام کرده است: مسافت قابل پیمایش آن به‌صورت تمام الکتریکی 116 کیلومتر است درحالی‌که بُرد کلی آن‌ که با استفاده از پیشرانهٔ بنزینی به دست می‌آید 770 کیلومتر است و شارژ کامل باطری‌ها نیز 4.7 ساعت به طول می‌انجامد. پیشرانهٔ بنزینی ولایت از نوع 1.5 لیتری است که 100 اسب بخار قدرت تولید می‌کند درحالی‌که مصرف سوخت آن در همکاری با موتور الکتریکی به تنها 0.9 لیتر در هر صد کیلومتر می‌رسد. طول، عرض و ارتفاع این ماشین نیز به ترتیب برابر با 4.58، 1.81 و 1.50 متر بوده و فاصلهٔ بین دو محور آن 2.70 متر است؛ بنابراین مشخصات بیوک ولایت 5 دقیقاً با شورلت ولت یکسان به نظر می‌رسد. در چین به این‌گونه خودروها وسیلهٔ نقلیهٔ الکتریکی با بُرد افزایش‌یافته گفته می‌شود.

buick-velite-5-7b

buick-velite5-2

نمای داخلی ولایت 5 نیز همانند ولت به نظر می‌رسد که فقط لوگوی بیوک در وسط غربیلک فرمان نصب شده است؛ بنابراین این سدان هیبریدی مجهز به سیستم اطلاعاتی-سرگرمی OnStar، کارپلی اپل و اینترنت 4G است. علاوه بر این، ولایت 5 از سیستم پارک خودکار، کروز کنترل تطبیقی و سیستم هشدار خروج از خط نیز سود می‌برد؛ اما نام ولایت که برای این خودرو در نظر گرفته شده در اصل یک زیر برند جدید است که محصولات آن در آینده شامل خودروهای پلاگین‌هیبریدی، خودروهای الکتریکی افزایش بُرد یافته و خودروهای تمام الکتریکی خواهد شد. ولایت 5 نخستین خودرو از سری خودروهای زیر برند ولایت محسوب می‌شود.

buick-velite-2-2

نام ولایت اولین بار توسط بیوک برای یک رودستر کانسپت در سال 2004 مورداستفاده قرار گرفت و در سال 2014 نیز شایعه شد که بیوک قصد دارد از این نام برای نسخهٔ آمریکایی اوپل کاسکادا استفاده کند اما این اتفاق روی نداد و نهایتاً ولایت از چین سر درآورد. این در حالی است که اولین باری که زمزمه‌های عرضهٔ شورلت ولت توسط بیوک در چین شنیده شد به سال 2010 برمی‌گردد که گفته می‌شد قرار است اوپل آمپرا که نسخهٔ اروپایی شورلت ولت است، تحت برند بیوک در چین عرضه گردد؛ اما درنهایت این اتفاق هم روی نداد و عرضهٔ شورلت ولت در چین تا امروز به تأخیر افتاد.

buick-velite-2-4

بااین‌حال آیا بیوک ولایت 5 در چین به فروش مناسبی دست پیدا می‌کند؟ در این کشور برخی از جوانان به خرید خودروهای هیبریدی پیشرفته علاقه دارند. به‌عنوان‌مثال لکسس با عرضهٔ مدل CT200h به‌صورت وارداتی با قیمت 270 هزار یوآن (39,200 دلار) در چین به موفقیت مناسبی دست پیدا کرد. قیمتی که چندان بیشتر از قیمت ولایت 5 که به‌صورت محلی در چین تولید می‌شود نیست؛ بنابراین بیوک ولایت 5 خودروی گران‌قیمتی به نظر می‌رسد درحالی‌که ممکن است ریشهٔ ولتی آن نیز مانعی برای فروشش باشد.