فرشید خراشادیزاده چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 01:35 ب.ظ نظرات ()

خودروساز چینی لندویند که با کپی دقیق خود از رنجروور اووک مشهور شده بار دیگر بازگشته و این بار به دنبال فرصت‌هایی برای عرض اندام در بازار استرالیا می‌گردد.

2017-land-wind-16-edit
لندویند تحت تملک گروه جیان لینگ موتورز چین بوده و تعدادی از شاسی بلندها را برای بازار داخلی چین تولید می‌کند. واکنش‌های قانونی شدید مربوط به طراحی شاسی‌بلند X7 این خودروساز که کپی بی‌شرمانه‌ای از رنجروور اووک است باعث شده تا عرضه‌ی آن در برخی کشورها ممنوع و محدود شود.

2017-land-wind-8-edit
هرچند به نظر می‌رسد استرالیا هنوز هم در لیست کشورهایی که لندویند می‌تواند در آن حضور پیدا کند موجود است. در این نوشتار ما برای اولین بار پشت فرمان لندویند لابرادور اسپورت 2017 نشسته‌ایم.

2017-land-wind-10-edit
لابرادور که شخصیت چینی مشابه با زودیاک است از نظر طراحی کاملاً به لندروور دیسکاوری اسپورت شباهت دارد و حتی می‌توان یک قدم جلوتر گذاشته و آن را کپی دقیقی از دیسکاوری اسپورت دانست.

2017-land-wind-20-edit
گرچه این برند هم‌اکنون احمق نیست و در طراحی لابرادور اسپورت به‌طور کاملا آشکاری از دیسکاوری اسپورت تقلید نکرده اما هنوز هم از بیشتر زوایا این شباهت‌ها کاملاً واضح است.

2017-land-wind-19-edit
حداقل از فاصله‌ی چند متری، لندویند کاملاً شبیه لندروور است. این خودرو از نظر پهنا 1 میلی‌متر و از نظر فاصله‌ی محوری 3 میلی‌متر طویل‌تر از لندروور است. با پارک بغل به بغل هر دو خودرو تفاوت‌ها سریعاً آشکار می‌شوند.

2017-land-wind-21-edit
لندویند به وضوح خودروی بزرگ‌تری است اما در طراحی آن ستون C ضخیم دیسکاوری اسپورت و سقف مشکی سفارشی دیسکاوری اسپورت به‌صورت استاندارد لحاظ شده‌اند. در کل با توجه به کپی چینی‌ها با خودرویی شیک طرفیم و تمامی نسبت‌ها به‌طور قابل‌توجهی خوب از آب درآمده‌اند.

2017-land-wind-12-edit
اما سری هم به کابین بزنیم. در بخش جلویی شاهد طراحی کاملاً تر و تمیزی هستیم که این موضوع به اینترفیس سیستم مدیا نیز بسط یافته است. صندلی‌ها کاملاً راحت بوده و ارگونومی کابین نیز به خوبی ساخته‌های اروپایی است.

2017-land-wind-15-edit
این خودرو 7 نفره است اما بجای آرایش مرسوم‌تر 2:3:2 از آرایش صندلی‌های 2:4:1 استفاده می‌کند. عرض بیشتر خودرو کمک چندانی به افزایش فضای داخل کابین نکرده و ما انتظار بیشتری در این بخش داشتیم.

2017-land-wind-18-edit
در بخش عقب تنها یک صندلی کوچک قرار داشته و زمانی که از آرایش 6 صندلی استفاده شود شاهد فضای صندوق 982 لیتری خواهید بود که با استفاده از صندلی هفتم این فضا به 698 لیتر کاهش می‌یابد.

2017-land-wind-9-edit2
زیر کاپوت لابرادور اسپورت از پیشرانه‌ی 4 سیلندر 1.2 لیتری تنفس طبیعی ساخت شرکت سوزوکی استفاده شده که قدرت 88 اسب بخاری دارد. این پیشرانه در سوزوکی ایگنیس 2017 نیز وجود دارد.

2017-suzuki-ignis-10-2
صادقانه باید بگوییم استفاده از این پیشرانه باعث کم آوردن خودرو مخصوصاً در سرعت‌های بالا شده است. لندویند گفته که این خودرو در تلاش برای جذب خریدارانی است که بخش اعظمی از وقت خود را در شهر و ترافیک می‌گذرانند؛ بنابراین ارائه‌ی قدرت بیشتر اهمیت کمتری نسبت به آلایندگی تولیدی دارد. پیشرانه‌ی لابرادور اسپورت در هر کیلومتر 104 گرم دی‌اکسید کربن تولید می‌کند.


جالب آنکه سواری خودرو برای خودرویی از چنین سازنده‌ی تازه‌کاری فوق‌العاده خوب است. با افزایش سرعت خودرو محکم و پایدار احساس شده و شاید آن را بتوان با لندروور اشتباه گرفت.

2017-land-wind-5-edit
اگرچه هنوز عرضه‌ی لندویند لابرادور اسپورت 2017 در بازار استرالیا تأیید نشده اما ما از حرکت رو به جلوی این کمپانی هیجان زده‌ایم و امیدواریم که در هفته‌های آینده چیزهای بیشتری از ساخته‌های این شرکت را بفهمیم.

انتظار می‌رود بهای این خودرو از حدود 56 هزار دلار استرالیا آغاز شود.

منبع: caradvice