فرشید خراشادیزاده چهارشنبه 17 مرداد 1397 07:41 ب.ظ نظرات ()

سوپرا خودرویی است که همه‌جا درباره‌ی آن صحبت می‌شود. در فیلم‌ها، بازی‌های ویدئویی، اینترنت و البته در دنیای واقعی نام سوپرا سر زبان‌هاست. بیش از 15 سال است که سوپرا فروخته نمی‌شود و قطعاً افراد زیادی مشتاق راندن این خودرو هستند. تویوتا از سال 2014 و با رونمایی کانسپت FT-1 همه‌ی طرفداران را مشتاق دیدن نسل جدید این خودرو کرد اما تا همین چند وقت پیش کسی نمی‌دانست که آیا واقعاً نام سوپرا زنده خواهد شد یا خیر. نهایتاً به روزهای معرفی رسمی این خودروی اسطوره‌ای نزدیک می‌شویم.


پس از حضور کانسپت GR سوپرا ریسینگ در گرن توریسو اسپورت و همچنین نمایش پروتوتایپ سوپرا در فستیوال سرعت گوودوود، طرفداران این خودرو در سراسر دنیا منتظر دیدن نسخه نهایی تولیدی هستند. البته باید چند هفته یا چند ماه منتظر رونمایی رسمی باشیم تا سرانجام پنجمین نسل سوپرا A90 رخ بنماید.


به منظور آسان‌تر شدن این انتظار، کانال یوتیوب Cars Evolution تصمیم گرفته نگاهی به تاریخچه سوپرا داشته باشد. داستان در پایان دهه 70 میلادی شروع می‌شود، زمانی که نسل اولین خانواده سلیکا A40 عرضه شد؛ اما در سال 1986 و سومین نسل A70 است که نام سلیکا بازنشسته شده و بدین ترتیب سوپرا به مدل تک‌وتنهای خانواده بدل می‌شود.


با تولید هر نسل جدید از این خودرو بر قدرت آن نیز افزوده می‌شود به گونه‌ای که کار سوپرا با 100 اسب بخار آغاز شده و در چهارمین نسل A80 مرز 320 اسب بخار را نیز رد می‌کند. نسل جدید سوپرا طبق خبرهای منتشر شده دارای پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری توربو با قدرت 335 اسب بخار خواهد بود. ظاهراً این پیشرانه را ب‌ام‌و ساخته است.


تنها با نگاه به این ویدئو می‌توان گفت که نسل جدید تویوتا سوپرا باید انتظارات فراوانی را برآورده کند بنابراین امیدواریم که A90 هم همانند نسل‌های پیشین خاطرات خوشی را رقم بزند…