فرشید خراشادیزاده چهارشنبه 17 مرداد 1397 07:46 ب.ظ نظرات ()

چالش رکورد زنی هوندا سیویک تایپ R جدید در سال 2018 با ثبت رکورد جدید در پیست مسابقه هانگارورینگ تکمیل شد. قهرمان اسبق مسابقات فرمول 1 یعنی جنسن باتن پشت فرمان این خودرو بوده است.


این راننده بریتانیایی توانسته یک دور پیست 4.38 کیلومتری هانگارورینگ را در 2 دقیقه و 10.19 ثانیه طی کند و رکورد قبلی خودروهای دیفرانسیل جلو در این پیست را که به چهارمین نسل تایپ R تعلق داشت بشکند. رکورد قبلی در سال 2016 به دست آمده بود. هوندا همانند رکوردشکنی‌های قبلی خود از خودروی تولیدی استاندارد با لاستیک‌های جاده‌ای استفاده کرده است.


باتن خاطرات فوق‌العاده‌ای از این پیست دارد زیرا اولین گرندپری خود را در سال 2006 و با هوندا در هانگارورینگ پیروز شد. خب نظر باتن درباره عملکرد سیویک تایپ R در پیست پر پیچ و خمی که دارای پیچ‌هایی 180 درجه و شیکانی پیچیده می‌باشد چیست؟


خب او از احساس توازن طبیعی تایپ R کاملاً سورپرایز شده است. باتن می‌گوید: “چیزی که بیش از همه باعث سورپرایز شدن من شد چگونگی دیر ترمز کردن با این خودرو است. گیربکس دستی تایپ R نیز واقعاً بسیار خوب است. این روزها خودروهای زیادی با گیربکس دستی عرضه نمی‌شود بنابراین حس راندن خودرویی دستی هنوز هم خوب است. شما همیشه احساس ارتباط بیشتر با خودرو را دارید.”


رکوردشکنی باتن پنجمین رکورد جدید خودروی دیفرانسیل جلویی است که توسط جدیدترین نسل هوندا سیویک تایپ R در مهم‌ترین پیست‌های اروپایی به دست آمده است. البته اگر رکورد سال قبل این خودرو را نیز حساب کنیم تعداد رکوردها به 6 می‌رسد.


امسال این هاچبک داغ ژاپنی در پیست‌های استوریل، سیلورستون، اسپا فرانکوشمپس و مگنی کورس رکوردشکنی کرده است. هر رکورد با راننده‌ای متفاوت به دست آمده است. تیاگو مونتیرو در پرتقال، مت نیل در بریتانیا، برنارد باگت در بلژیک و استبان گوئریری در فرانسه پشت فرمان این خودرو بوده‌اند.