فرشید خراشادیزاده پنجشنبه 22 شهریور 1397 09:48 ق.ظ نظرات ()

علاقه‌ی آمریکایی‌ها به پیکاپ ها و کراس اوورها کاملاً تثبیت شده است و همین موضوع یکی از دلایل اصلی تصمیم فورد برای عدم عرضه سدان‌ها در آمریکای شمالی می‌باشد.


البته یک مطالعه‌ی جالب که توسط iSeeCars انجام شده نشان می‌دهد خوش فروش‌ترین خودروی کارکرده‌ی بازار آمریکا یک پیکاپ یا کراس اوور نیست بلکه این خودرو تویوتا پریوس C است که خریداران خودروهای جدید خیلی به آن توجه نمی‌کنند.

2017 Toyota Prius C
پس از تحلیل خرید و فروش بیش از 4 میلیون خودروی یک تا سه ساله، iSeeCars فهمیده که مدل‌های کارکرده‌ی پریوس C به‌طور متوسط تنها 19.6 روز منتظر پیدا کردن خریدار جدید باقی می‌مانند. این خودرو از نظر سرعت فروش توانسته خوش فروش ترین کراس اوور کارکرده‌ی آمریکا یعنی تویوتا راو 4 (زمان متوسط فروش 36.6 روز) و خوش فروش ترین پیکاپ کارکرده‌ی این کشور یعنی هوندا ریجلاین (زمان متوسط فروش 39.3 روز) شکست دهد.


در حقیقت همه‌ی 10 خودروی کارکرده‌ی خوش فروش آمریکا توانسته‌اند خوش فروش ترین پیکاپ ها و کراس اوورها را شکست دهند. جدای از پریوس C دیگر خودروهای دست‌دوم خوش فروش در بازار آمریکا شامل تسلا مدل اس (32.4 روز)، ب‌ام‌و i3 (33.4 روز) و تویوتا پریوس (33.4 روز) هستند. اگر به این رویه توجه کنید خواهید فهمید که هر 5 خودروی خوش فروش بازار دست‌دوم‌ها از نوع هیبریدی و الکتریکی بوده و پنجمین خودرو نیز شورولت ولت می‌باشد.


این سایت می‌گوید تقاضا برای خودروهای کارکرده تحت تأثیر قیمت‌های ارزانی است که به‌طور قابل‌توجهی کمتر از قیمت خودروهای صفرکیلومتر می‌باشد. به‌طور ویژه گفته می‌شود متوسط قیمت یک ب ام و i3 کارکرده برابر با 23946 دلار می‌باشد درحالی‌که برای خرید مدل صفرکیلومتر آن باید به‌طور متوسط 53503 دلار بپردازید. همچنین قیمت ولت کارکرده حدود نصف قیمت مدل صفرکیلومتر آن می‌باشد.


خب به کراس اوورها بازمی‌گردیم که پس از تویوتا راو 4 مدل هوندا CR-V (36.9 روز) و لکسس RX 450h (37.9 روز) قرار دارند. در بخش پیکاپ ها نیز پس از هوندا ریجلاین خودروهای تویوتا تاکوما (42.1 روز) و تویوتا توندرا (46.6 روز) قرار گرفته‌اند.


متوسط زمان فروش یک خودروی کارکرده در بازار 46.6 روز است اما فروش برخی خودروها خیلی دیرتر صورت می‌گیرد. پورشه کاین با 67.8 روز بیشترین زمان را روی دست فروشنده باقی می‌ماند. مدل‌های بیوک رگال و لاکراس نیز از این نظر تفاوت زیادی با پورشه کاین ندارند.