فرشید خراشادیزاده پنجشنبه 22 شهریور 1397 09:52 ق.ظ نظرات ()

این روزها بازار هاچ‌بک‌های داغ تقریباً اشباع شده است چراکه تقریباً همهٔ خودروسازان بزرگ دنیا حداقل یک نماینده در این بخش دارند؛ اما کدام‌یک از این هاچ‌بک‌های داغ بهتر است؟ پاسخ به این سؤال بسیار سخت است مگر اینکه خریداران به یک برند خاص علاقه‌مند باشد زیرا هرکدام از این خودروها نقاط قوت و ضعفی دارند. بااین‌حال CarWow پنج نمونه از برترین هاچ‌بک‌های داغ حال حاضر بازار را طی آزمایشی سه مرحله‌ای باهم مقایسه کرده تا برترین خودروی این کلاس را از بین آن‌ها انتخاب کند.

البته در این رقابت یکی از برترین خودروهای بخش هاچ‌بک‌های داغ یعنی فولکس‌واگن گلف GTI حضور ندارد ولی بااین‌وجود هر پنج شرکت‌کنندهٔ این مقایسه همگی از هاچ‌بک‌های برجسته و مطرح جهان هستند که این موضوع جذابیت و حساسیت این رقابت را بالا برده است. شرکت‌کنندگان این جدال جذاب عبارت‌اند از هیوندای i30 N، پژو 308 GTI، هوندا سیویک تایپ R، سئات لئون کوپرا و رنو مگان RS. اولین مرحلهٔ این رقابت، مسابقهٔ درگ است که در ابتدای این آزمون مگان RS پیشتاز گروه بود اما در ادامه نتوانست برتری خود را حفظ کند.

درنهایت در آزمون درگ سیویک تایپ R با زمان 14 ثانیه بهترین عملکرد را از خود نشان داد درحالی‌که لئون کوپرا نیز با اختلافی بسیار جزئی که حتی به صدم ثانیه هم نمی‌رسد، شانه‌به‌شانهٔ سیویک از خط پایان عبور کرد. سپس i30 N با زمان 14.7 ثانیه به‌عنوان سومین خودرو مسابقهٔ درگ را به پایان رساند و مگان RS هم که شروع قدرتمندی داشت با زمان 14.9 ثانیه رتبه‌ای بهتر چهارم کسب نکرد؛ و نهایتاً 308 GTI با زمان 15.4 ثانیه آخرین خودرویی بود که از خط پایان رد شد.

آزمایش بعدی، ترمز گیری از سرعت 113 کیلومتر در ساعت بود که در اینجا هم سیویک تایپ R بهترین عملکرد را داشت درحالی‌که بازهم مگان RS چندان خوب عمل نکرد و دیرتر از همه متوقف شد. برای مشاهدهٔ کامل این رقابت جذاب و بررسی این پنج هاچ‌بک داغ بازار اما می‌توانید به ویدئوی زیر مراجعه کرده و از دیدن رقابت این پنج هاچ‌بک اسپرت لذت ببرید.