اگر از برخی افراد که آشنایی چندانی با صنعت خودرو ندارند بپرسید جگوار را در یک کلمه توصیف کنند احتمالاً پاسخ آن‌ها کلماتی همچون “لوکس”، “اسپورت” و “آرام” خواهد بود. کلمه‌ای که شاید به آن اشاره‌ای نشود “سوپرکار” است؛ اما این خودروساز بریتانیایی محصولی ارائه کرده که مرزها جابجا می‌کند و آن یک سدان با نام XE پروجکت 8 می‌باشد.


این خودرو روی کاغذ قدرت 592 اسب بخاری و گشتاور 700 نیوتون متری دارد که از دل یک پیشرانه 5 لیتری سوپرشارژردار حاصل می‌شود. زمانی که پروجکت 8 حدود یک سال پیش معرفی شد عنوان قوی‌ترین خودروی جاده‌ای تاریخ جگوار را به خود اختصاص داد. اگرچه قدرت و گشتاور این خودرو در سطح بالایی قرار دارد اما ادعای سازنده با آنچه که مشاهده می‌شود یک موضوع متفاوت است. خودروسازان معمولاً قدرت محصولات خود را کمتر از آنچه هست اعلام می‌کنند.

رکورد جگوار در نوربرگ رینگ
کانال یوتیوب گاراژ هری این شانس را داشته که جگوار XE پروجکت 8 را در تست داینو شرکت دهد تا قدرت واقعی آن را به دست آورد. تست داینوی این خودرو نشان می‌دهد که جگوار موردبحث ما قدرت 601 اسبی و گشتاور 686 نیوتون متری دارد. به این ترتیب قدرت خودرو بیشتر و گشتاور آن کمتر از میزان اعلامی است که برای یک سوپر سدان کاملاً احساس‌برانگیز نشان می‌دهد. پروجکت 8 می‌تواند تنها در عرض 3.3 ثانیه از سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد و سقف سرعت 322 کیلومتر در ساعت را ثبت نماید.


بخش خودروهای ویژه‌ی جگوار تغییرات متعددی در این سدان اعمال کرده است. قطعات فیبر کربنی بکار رفته شامل سپرهای جلو و عقب و کاپوت بوده درحالی‌که رینگ‌های 20 اینچی فورج کاری شده به همراه بدنه‌ای خاص باعث شده‌اند ظاهری باابهت ایجاد شود. این خودرو به‌صورت استاندارد از سیستم چهار چرخ محرک سود می‌برد.


از ویژگی‌های آئرودینامیکی پروجکت 8 می‌توان به زیر بدنه‌ی تخت، بال عقب قابل تنظیم و دیفیوزر عقب اشاره کرد. فنرهای سفت‌تر با شوک‌های قابل تنظیم هم در هر چهار گوشه دیده می‌شوند. پاسخ فرمان و پدال گاز هم بهبود یافته و قدرت توقف نیز توسط ترمزهای سرامیکی تأمین می‌شود.