فرشید خراشادیزاده پنجشنبه 10 آبان 1397 03:51 ب.ظ نظرات ()

اسپیدتیل سریع‌ترین محصول تاریخ مک‌لارن محسوب می‌شود اما این خودرو اجازهٔ تردد قانونی در جاده‌های ایالات‌متحده را نخواهد داشت. از این خودرو تعداد 106 دستگاه ساخته می‌شود که حدود یک‌سوم آن‌ها به خریدارانی فروخته شده‌اند که خودروی خود را به ایالات‌متحده خواهند برد اما بااین‌حال طبق اعلام مک‌لارن، واردات یا فروش این هایپرکار در آمریکا رسماً صورت نخواهد گرفت زیرا طبق قوانین ایمنی این کشور، تمامی خودروهای جدید باید به ایربگ‌های جانبی مجهز باشند اما به خاطر ترکیب سه صندلی اسپیدتیل، امکان نصب ایربگ‌های جانبی در آن وجود ندارد.

علاوه بر این، در اسپیدتیل آینه‌های جانبی سنتی با دوربین‌هایی جایگزین شده‌اند که تصاویر را روی نمایشگرهایی در داخل ماشین به نمایش درمی‌آورند و این هم یکی دیگر از ویژگی‌های هایپرکار جدید مک‌لارن است که با قوانین خودروهای جاده‌ای ایالات‌متحده مطابقت ندارد. به همین دلیل، به گفتهٔ رئیس بخش روابط عمومی مک‌لارن در ایالات‌متحده آقای «روگر اورمیشر»، مک‌لارن به‌طور رسمی اقدام به واردات یا فروش اسپیدتیل در آمریکا نخواهد کرد و خریدارانی که خواهان انتقال این خودرو به این کشور هستند باید آن‌را به‌صورت شخصی و به‌عنوان خودرویی نمایشی به ایالات‌متحده وارد کنند.

البته گفته شده که ادارهٔ ملی بزرگ‌راه‌های ایالات‌متحده با درخواست تنها یکی از خریداران اسپیدتیل، تمامی نمونه‌های آن‌را به‌عنوان خودرویی نمایشی تأیید می‌کند و بنابراین نیازی نیست تمامی خریداران آمریکایی این خودرو، این فرایند را انجام دهند. قوانین کنونی ایالات‌متحده اجازه می‌دهد که خودروهای خاصی مثل اسپیدتیل به‌عنوان خودروی نمایشی به کشور وارد شده و از برخی مقررات جاده‌ای معاف شوند. خودروهایی که با این قانون وارد آمریکا می‌شوند می‌توانند تا چهار هزار کیلومتر در جاده‌های عمومی تردد کنند؛ بنابراین ازآنجایی‌که بیشتر مالکان هایپرکارها در مسافت‌های بسیار کوتاهی با خودروهای خود رانندگی می‌کنند، این محدودیت پیمایش کافی به نظر می‌رسد.