فرشید خراشادیزاده پنجشنبه 17 مرداد 1398 09:39 ق.ظ نظرات ()

یک قانون معمول در حراجی‌ها وجود دارد و آن اینکه اگر چیزی در بار اول فروخته نشود و دوباره حراج شود قیمت پایه‌ی آن پایین‌تر از بار اول خواهد بود. البته یکی از اکانت های فروشگاه eBay دقیقاً روش متضادی را در پیش گرفته است. این پیشرانه‌ی 12 سیلندر فراری لافراری 2017 هم‌اکنون با قیمت 800 هزار دلار برای فروش ارائه شده درحالی‌که همین پیشرانه در سال 2017 با قیمت 285 هزار دلاری عرضه شده بود!


در تبلیغات فروشنده آماده است: “پیشرانه‌ی فراری لافراری 2017 با کارکرد 33 کیلومتر… بسیار مهم… فراری دیگر پیشرانه‌ی استوک لافراری را نمی‌سازد…”


این چند خط نوشته به بسیاری از سؤالات پاسخ نمی‌دهد که از جمله این سؤالات می‌توان به دلیل کارکرد بسیار پایین این پیشرانه است. همچنین با توجه به تصاویر منتشر شده نمی‌توان این پیشرانه را به‌صورت خیلی واضحی تماشا کرد.


این نیروگاه مشهور که حجم 6.3 لیتری دارد توانایی تولید قدرت 789 اسب بخاری و گشتاور 700 نیوتون متری را داراست. دستیار هیبریدی این پیشرانه در بطن لافراری نیز 161 اسب بخار قدرت دیگر را تولید می‌کند اما به نظر می‌رسد فروشندگان این بخش هیبریدی را ارائه نکرده‌اند.


هیچ نشانی از فروش کابل‌های همراه، ECU و یا گیربکس به همراه این پیشرانه وجود ندارد و مشخص هم نیست که آیا این پیشرانه بدون وجود برخی قطعات حیاتی کار خواهد کرد یا خیر. قطعاً پیشرانه‌ی لافراری ارزش‌های بسیار زیادی دارد اما قیمت 800 هزار دلاری آن هم چندان معقول به نظر نمی‌رسد.